تحقیق شرایط اجرای آزمونهای آمادگی (بویژه Vo2max)

تحقیق شرایط اجرای آزمونهای آمادگی (بویژه Vo2max)

۱- آزمون را تحت شرایط های یکسان و در یک زمان و روز یکسان انجام دهید.

۲- ۵ ساعت قبل از انجام دادن آزمون، غذای سنگین نخورید. توصیه می شود ۲ تا ۳ ساعت قبل از انجام دادن آزمون یک ساندویچ کوچک میل شود.

۳- ۲۴ ساعت قبل از آزمون مشروبات الکلی نخورید.

۴- شبها خوب و به اندازه کافی بخوابید (بین ۶ تا ۸ ساعت).

۵- سیگار نکشید و یک ساعت قبل از انجام دادن آزمون، قهوه، چای و نوشابه گازدار مصرف نکنید.

۶- در روز برگزاری آزمون هیچگونه فعالیت سنگین جسمانی انجام ندهید.

۷- مراقب باشید که روز قبل از آزمون نیز تمرین نکنید (بویژه تمرین سنگین).

۸- هنگام اجرای آزمون دمای اتاق باید بین ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و رطوبت هوا کمتر از ۶۰ درصد باشد.

۹- اگر تب دارید و یا حس می کنید که درجه حرارت بدنتان بالاست، هرگز اقدام به انجام دادن آزمون نکنید.

۱۰- همیشه به یاد داشته باشید که قبل از اجرای آزمون با شدت بسیار کم بر روی دوچرخه ثابت یا نوار گردان برای چند دقیقه (بین ۲ تا ۴ دقیقه) رکاب بزنید یا راه بروید و با این عمل خود را گرم کنید.

توجه: اگر سن شما بالای ۴۰ سال است و در سالهای اخیر به طور جدی ورزش نکرده اید یا هرگونه مشکلی در سلامت خود دارید و یا تحت هرگونه مداوای پزشکی هستید و دارو مصرف می کنید، پیشنهاد می شود: با پزشک خود قبل از اجرای آزمونهای آمادگی مشورت کنید.

قابلیت اطمینان از نتایج آزمون

در بعضی موارد نتیجه آزمون غیر مترقبه و تعجب آور است و ممکن است به صورت غیر قابل قبولی بالا و یا پایین باشد و یا ممکن است با آزمون قبلی تفاوت زیادی داشته باشد. در این صورت اولین کار، بررسی اشتباهات ممکن با مرور کردن فهرست مطالب ذیل است:

اشتباه:

۱- سرعت رکاب زدن یا دویدن بر روی نوار گردان ثابت نبوده است.

۲- ضربان قلب با دقت کافی اندازه گیری نشده است.

۳- دوچرخه کارسنج یا نوار گردان دقیق و به درستی تنظیم نشده باشد.

۴- جدول اجرای آزمون به درستی مفهوم نشده است.

اگر پس از حذف منابع اشتباه (موارد فوق) و اجرای مواردی که در ذیل آمده است، هنوز آزمون شما خیلی پایین یا بالاست، امکان دارد به این دلیل باشد که بیشترین ضربان شما نسبت به میانگین ضربان قلب جمعیتی که طبقه بندی نتایج بر اساس آن صورت گرفته، متفاوت است و یا اینکه شما به طور غیر عادی (که می تواند ارثی هم باشد) از ضربان قلب بالا یا ظرفیتهای هوازی پایینی برخوردار هستید. دلیل این واکنش غیر عادی هر چه که باشد، شما باید به این مسأله توجه داشته باشید، مادامی که به طور منظم با دوچرخه کارسنج یا نوار گردان کار می کنید، ظرفیت هوازی شما افزایش می یابد. ظرفیت هوازی شما نسبت به پیشرفتی که شما در جهت ازدیاد آن کسب می کنید از اهمیت کمتری برخوردار است.

جبران:

۱- یک سرعت سنج (مثل مترونوم) که آهنگ حرکت را هنگام رکاب زدن تعیین می کند، تهیه کنید و بکوشید به سرعتی دست یابید که احساس می کنید راحت تر هستید.

۲- استفاده از یک وسیله کنترل کننده (شمارنده) ضربان قلب توصیه می شود.

۳- از راهنمای دستگاههای خود استفاده کنید و یا با یک متخصص تماس بگیرید.

۴- یک رکورد از خود بگیرید و ضربان قلب خودتان را نیز ثبت کنید و سپس جمع آن را مورد بررسی قرار دهید.

آزمون های استقامت قلبی تنفسی

استقامت قلبی – تنفسی به عواملی چون: کارایی ششها، قلب، رگهای خونی، کیفیت و کمیت خون (حجم و تعداد گلبولهای قرمز) و اجزای سلولی (که به مصرف اکسیژن بدن به هنگام تمرین، کمک می کنند) بستگی دارد. چون توانایی فرد در بهره برداری از اکسیژن به هنگام کار طاقت فرسا به این عوامل وابسته است، اکسیژن مصرفی بیشینه (بیشترین مقدار اکسیژنی که می توان مصرف کرد)، آزمون قابل قبولی از استقامت قلبی – تنفسی و نشانه ای از توانایی فعالیت در آینده به شمار می رود (آکسم ۱۹۸۰). اغلب افراد در حدود سن ۱۵ تا ۱۷ سالگی به توان هوازی بیشینه خود خواهند رسید. آستراند و رودال (۱۹۷۰) بیشترین اکسیژن مصرفی را بهترین شاخص آمادگی جسمانی معرفی کرده اند.

اندازه گیری بیشینه اکسیژن مصرفی (Vo2max)

تحقیق شرایط اجرای آزمونهای آمادگی (بویژه Vo2max)

نوشته تحقیق شرایط اجرای آزمونهای آمادگی (بویژه Vo2max) اولین بار در فايل مارکت – بازار فايل پدیدار شد.

لطفا از لينک زير دانلود کنيد

دانلود 

فايل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>